poniedziałek, 13 lutego 2012

5. Ukraina: malowniczy Kijów

Dziś znalazłam w skrzynce prawdziwe cudeńka. Jednym z nich jest przepiękny Kijów. Muszę przyznać, że po raz pierwszy jestem 100% zadowolona z otrzymanych pocztówek, a powyższa kartka jest jeszcze ładniejsza na żywo:)
Oczywiście nadawczyni zapytała, czy wybieram się do nich na Euro 2012. Do Ukrainy zawsze miałam stosunek mocno obojętny, ale przyznam że nabrałam chęci do odwiedzenia tego państwa. Jak nie na Euro to na weekendowy wypad.
 
Kartka podróżowała 17 dni (według oficjalnych danych) bądź 7 dni (według stempla pocztowego). Przebyła 842 km

Kijów - Київ to stolica i największe miasto Ukrainy. Położony nad Dnieprem, jest spowity cieniem monumentalnych cerkwi. Stolica Ukrainy jest nowoczesnym i prężnie rozwijającym się miastem, w którym co krok można zobaczyć ślady historii. Liczne cerkwie oddają niesamowity klimat tego miasta, a niektóre z zabytków Kijowskiej architektury możemy zobaczyć na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Przedstawiona Katedra Wniebowzięcia jest główną świątynią Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Budynek ten uznawany jest za kolebkę Rusi Kijowskiej i jest głównym celem wielu prawosławnych pielgrzymek już od
połowy XI wieku.

Do dziś Ławra ciągle podlega Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku Kijów był jednym z najważniejszych ośrodków polskości na dawnych wschodnich ziemiach przedrozbiorowej Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz